Rehabilitační léčba některých druhů funkční ženské sterility metodou Ludmily Mojžíšové
Historie
Ludmila Mojžíšová pracovala jako zdravotní sestra na Fakultě tělesné výchovy a sportu. Následně se stala asistentkou na katedře rehabilitace. Měla v péči studenty fakulty, kteří utrpěli poranění pohybového aparátu, doprovázela je na akademické soutěže a olympiády a starala se o jejich dobrou fyzickou kondici.
Vyvinula vlastní systém péče o pacienty a ten se ukázal být velmi účinným při léčbě všech poruch pohybového systému, především pak vertebrogenních. S postupem času se k Ludmile Mojžíšové obracelo stále více slavných sportovců, herců, umělců, novinářů, její přátelé, příbuzní, kolegové i lékaři.
O metodě
Ženy s bolestmi v oblasti páteře se začaly ptát, zda existuje nějaká souvislost mezi její léčbou a neplodností nebo menstruační bolestí. Ptaly se proto, že jakmile obtíže zmizely, tak často otěhotněly, dokonce i po mnoha letech jiné předchozí léčby, nebo je přestala trápit bolestivá menstruace.
Mojžíšová se tedy obrátila na gynekologa MUDr. Evžena Čecha a on jí začal posílat své pacientky s problémy s neplodností. Tímto empirickým způsobem Mojžíšová zjistila, že její metoda byla také schopna léčit některé druhy gynekologických potíží.
Existují reflexní vztahy mezi páteří a vnitřními orgány. Dojde-li k dysfunkci páteře, dochází k dysfunkci odpovídajícího vnitřního orgánu a naopak. Dlouhodobé a nadměrné podráždění z nervových vláken způsobuje zvýšení spazmu ve svalech kolem páteře a svalů pánevního dna. Taková situace může nastat také v důsledku zranění, opakovaných malých traumat, zánětlivých procesů v oblasti pánve, změn v konfiguraci obratlových těl a prostřednictvím civilizačních chorob. Předpokládá se, že nadměrné namáhání svalstva vejcovodů způsobuje jejich obstrukci, spazmus děložního čípku způsobuje bolestivou menstruaci, spazmus dělohy může způsobit „dráždivé lůno“, tj. stav, který může zapříčinit opakované potraty, a spazmus pochvy může mít za následek bolest při pohlavním styku.
Nejvíce se metoda používá k léčbě ženské funkční neplodnosti. Výhodou této metody je přirozená léčba, tedy bez hormonální zátěže. Pacientka musí podstoupit ošetření pánevního dna per rectum, mobilizační a měkké techniky. Důležitá je aktivní spolupráce pacientky, úspěšné výsledky vyžadují každodenní pravidelné domácí cvičení. Tento cyklus se opakuje nejméně 6x, tedy přibližně po dobu půl roku. Úspěšnost této metody u neplodnosti se udává 30-33%. Čím je žena starší, tím delší dobu potřebuje k tomu, aby léčba byla úspěšná.
Terapie
Komplexní terapie dle Mojžíšové se zaměřuje na páteř, pánev a svaly trupu. Při terapii se využívají hlavně mobilizace, techniky měkkých tkání, pasivní pohyby a tepelné procedury. Klientka po provedené individuální terapii dostává na doma některé cviky dle Mojžíšové, podle toho, kterou část páteře chceme těmito cviky ovlivnit.
Ošetření PER RECTUM
Důležitou součástí terapie některých druhů funkční sterility či bolestivé menstruace je mobilizace kostrče přes konečník (per rectum). Často se ženy při této informaci vyděsí, ale je důležité zmínit, že není důvod k obavám. Svalstvo pánevního dna je svalstvo jako každé jiné. Jen k těmto svalům bohužel není přístup tak snadný, jako k ostatním na našem těle. Zákrok není bolestivý a trvá jen pár minut. Při této terapii fyzioterapeut manuálně uvolňuje zvýšené napětí ve svalech pánevního dna a velmi jemně mobilizuje kostrč. Ze zkušenosti vím, že úleva v oblasti pánve, podbřišku a kyčelních kloubů často přichází okamžitě a klientky jsou velmi vděčné. Menstruační cyklus se srovná a již následující menstruace není bolestivá. Jelikož je pánev důležitou základnou pro páteř, pomůže uvolnění svalstva v této oblasti často i velmi vzdáleně od pánve. Některé klientky udávají odeznění bolestí hlavy, migrén, zmírnění až vymizení pískání v uších či motání hlavy.
Léčba obvykle trvá 6 měsíců. Zpočátku je terapie jednou za týden až čtrnáct dní, později jednou měsíčně. Samozřejmě je třeba cvičit doma pravidelně každý den. Terapie zahrnuje pravidelný pitný režim a dodržování správných pohybových stereotypů – sed, stoj, chůze.
Účinky léčby
Úspěšnost metody u žen (počet těhotenství) je 30 - 33%. Pacientky se zbavují potíží jako je bolestivá menstruace, bolesti hlavy a bolesti zad. Podle statistických údajů pravidelné praktikování této metody vede ke 100% zlepšení ženské inkontinence a 70 - 80% zlepšení vertebrogenních obtíží. Úspěch samozřejmě závisí na motivaci klientů tuto metodu pravidelně vykonávat.
INDIKACE LÉČBY
KONTRAINDIKACE LÉČBY
DOPORUČENÍ PRO MUŽE
Mužům se doporučuje neprovozovat dálkovou cyklistiku, nenosit upnuté kalhoty, mobilní telefony v kapsách u kalhot, nevystavovat se příliš vysokým teplotám (saunování, horké koupele atp.) a nepokládat při práci notebook na klín. Tyto faktory zvyšují teplotu právě v místech, kde to není žádoucí. Spermie totiž ke svému zrání potřebují teplotu nižší, než je běžná tělesná teplota.
U mužů nedochází k poklesu kvality spermií s věkem, jako je tomu u ženských vajíček. Kvalitu ale ovlivňují jiné faktory, např. užívání antibiotik, virózy, infekce pohlavních či močových cest. Normální hodnoty spermiogramu se opět obnoví po dvou až třech měsících po nemoci.
Tedy i muž toužící po dítěti by měl zahájit pohybovou léčbu, kterou zaměřujeme nejčastěji na změnu dechového stereotypu, ovlivnění vnitřních orgánů, ošetření fascií (obaly svalů), uvolnění trigger pointů (spasmů) ve svalech, blokád a na nácvik správných pohybových stereotypů ať už v běžných denních činnostech, tak i ve sportu. Základem je ale i změna životního stylu s dostatečným časem pro odpočinek, pravidelné cvičení a pobyt v přírodě.
Bc. Zuzana Bakulová
Ke každému klientovi přistupuji individuálně, s respektem a vysokou dávkou empatie. Při aktivní spolupráci se můžeme těšit na dobré výsledky.